Strata mihalníc – príčiny a riešenia

Prečo nám vypadávajú mihalnice? Zoznam dôvodov je v skutočnosti celkom dlhý. Nejbežnejšou z príčin je však nesprávna starostlivosť, konkrétne používanie nesprávne zvolených kozmetických prípravkov alebo podstúpenie invazívnych procedúr či ošetrení, ktoré zhoršujú stav mihalníc. Môže sa tiež stať, že strata mihalníc je príznakom choroby. Prečo nám vypadávajú mihalnice a ako to môžeme zvrátiť? Čo je účinnejšie: ricínový olej alebo sérum na mihalnice?

Prečo vypadávajú mihalnice?

Načastejšími príčinami sú:

  • zápal okrajov očných viečok, spojiviek a vlasových folikulov,
  • očné choroby,
  • očné operácie,
  • alergia na kozmetiku alebo kontaktné šošovky,
  • znížená funkcia štítnej žľazy,
  • alopecia areata,
  • demodikóza (parazitárna choroba),
  • hormonálna nerovnováha (napríklad pri menopauze),
  • chemoterapia,
  • užívanie určitých liekov,
  • vážny nedostatok vitamínov,
  • používanie nesprávne zvolenej kozmetiky,
  • niektoré kozmetické procedúry,
  • voľné radikály (spôsobené cigaretami, znečistením životného prostredia, atď.),
  • zlé návyky (napríklad neodstránenie make-upu pred spaním).

Vo všeobecnosti je strata mihlaníc prirodzeným javom za predpoladu, že za deň nestratíme viac ako tri mihalnice. Ak vám mihalnice doslova padajú z viečok, vyhľadajte lekársku pomoc. Nadmerná strata mihalníc môže byť symptómom vážneho ochorenia, ale môže rovanako indikovať aj ďalšie príčiny, ako napríklad:

1. Používanie nevhodnej kozmetiky

Ťažko odstrániteľné kozmetické produkty, najmä vodeodolná riasenka, môžu výrazne zhoršiť stav vašich mihalníc. Prečo? Pretože odstránenie takejto riasenky je častokrát náročnejšie a preto si vyžaduje aj silnejšie a intenzívnejšie trenie očí.

2. Tvárové ošetrenia

Invazívne procedúry, akou je predlžovanie mihalníc, sú ďalším dôvodom, prečo vám mihalnice môžu vypadávať. Stáva sa to väčšinou v prípade, ak sa takéto ošetrenie vykonáva príliš často alebo nesprávnym spôsobom. Aby ste znížili riziko, je dobré ak svojim miahlniciam poskytnete medzi jednotlivými procedúrami čas na ich regeneráciu.

Pravidelné používanie klieštikov na riasy môže spôsobiť, že budú vaše mihalnice krehké a v konečnom dôsledku spôsobiť aj ich stratu. Z toho dôvodu ich používajte vždy opatrne a nikdy po nanesení riasenky, ale vždy pred.

3. Atmosférické faktory

Nepriaznivé počasie, najmä mráz, slnko, vietor a náhle zmeny teploty môžu mať tiež ničivý dopad na stav mihalníc. Aby ste tomu zabránili, pravidelne ich hydratujte. Na tento účel môžete používať sérum na riasy alebo hydratačný balzam na pery. Zakaždým, keď si zakúpite nový kozmetický prípravok, urobte si pred jeho prvotným použitím tzv. náplasťový test.

Strata mihalníc – nápravné riešenia

Niektoré ženy veria, že zastrihávanie mihalníc spôsobí, že budú ich mihalnice rovnako ako vlasy rásť dlhšie a hustejšie. Bohužiaľ, vlastnosti akou je dĺžka či farba mihalníc sú geneticky určené, takže na ne nemáme žiadny vplyv.

– Ricínový olej

Ricínový olej je starým a odporúčaným spôsobom zlepšenia stavu mihalníc. Prečo je taký efektívny? Je to hlavne z dôvodu, že má intenzívne hydratačné vlastnosti. Preto je dobré, aplikovať ho na mihalnice vždy večer po odstránení make-upu. Ricínový olej môžete na riasy nanášať pomocou čistej kefky z maskary (musíte ju najskôr umyť mydlovou vodou a následne vysušiť). Po niekoľkých týždňoch takéhoto ošetrovania by sa mal stav vašich mihalníc zlepšiť.

– Sérum na mihalnice a obočie

Hotové receptúry, ktoré zvyšujú rast mihalníc a regenerujú, majú obvykle gélovú konzistenciu, takže ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Odporúčajú sa najmä ženám, ktoré si dávajú predlžovať riasy, používajú klieštiky na mihalnice alebo podstúpili chemoterapiu. Takéto výrobky sú dostupné v drogériách alebo lekárňach. Tie, ktoré sú dostupné v lekárňach sú zvyčajne bezpečnejšie na používanie, pretože neobsahujú prísady, ktoré by mohli dráždiť oči a pokožku v oblasti očí. Najdôležitejšie na sére je jeho zloženie – najlepšie je, ak je bohaté na výťažky z uhoriek, granátového jablka alebo tekvicových semien, zelený čaj, vitamíny A a B12.

– Hydratačný balzam na pery (!)

Len málo ľudí vie, že sa na mihanice dá použiť aj obyčajný hydratačný balzam na pery, alebo rúž, no v tomto prípade by musel byť bezfarebný a čo možno najlepšie bez vône. Nezáleží na forme ani na spôsobe aplikácie; stačí jednoducho použiť napríklad prst, vatový tampón alebo čistú kefky z maskary. Balzam riasy hydratuje a vyhladzuje, čím zlepšuje ich stav aj vzhľad.

– Jemné odstraňovanie líčidiel

Popravde, asi sme mali začať najprv týmto krokom. Šikovne prevedené odstránenie make-upu by malo do určitej miery znížiť problém s nadmernou stratou mihalníc. Najdôležitejším pravidlom odstraňovania očného makeupu je: nikdy si netrite oči vatovým tampónom. Namiesto toho, by ste mali tampón najprv navlhčiť odličovacím prípravkom a následne ho jemne pritlačiť na očné viečko. Po chvíli sa riasenka začne ozpúšťať, takže ju budete môcť ľahko zotrieť. Tetno proces bude ešte efektívnejší, ak na to použijete ten správny odličovač. Čo myslím pod slovom správny? Mastný. Najlepšou voľbou je dvojfázový odličovací prípravok.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *