Radi si dávate predlžovať mihalnice? Dajte si pozor na roztoče!
![](https://hodnotenianajmaskar.sk/wp-content/uploads/2020/02/nuzeniec-1300x866.jpg)
Čo je to Demodex (roztoče v mihalniciach)? Sú to drobné, až mikroskopické parazity, ktorých prítomnosť nesvedčí nič dobré. Sú to malí votrelci. Mikroskopické parazity, ktoré sú bohužiaľ schopné rýchlo napadnúť oblasť našich očí, najmä v prípade, ak sme častými návštevníkmi kozmetického salónu. Dávate si mihalnice pravidelne predlžovať? Rozoče v mihalniciach sa môžu stať vašimi malými okupantmi. Mnohé ženy si ani neuvedomujú, že sa tieto drobné červy mohli na ich očiach alebo mihalniciach už dávno udomácniť. Ako sa ich zbaviť? Čo signalizuje ich prítomnosť? Prečo a kedy sa roztoče objavia?
Čo znamenajú roztoče v mihalniciach?
Písomné zdroje ich opisujú ako pavúkovce, ktoré si za svoj ekosystém vybrali práve vlasové folikuly cicavcov a mazové žľazy. Cítia sa dobre pri okupácii ako ľudského, tak aj zvieracieho organizmu – tieto drobné 0.15-0.3mm parazity v tvare cigary) roztoče nepotrebujú rozsiahlu chlpatú oblasť na to, aby sa cítili dostatočne pohodlne na usadenie sa v danej oblasti. Ľudský Demodex väčšinou útočí na hlavu (vlasy) a oblasť tváre; radi sa usádzajú na mihalniciach, nachádzajú sa však aj po celej tvári, napríklad v nasolabiálnom záhybe. Okrem toho, rozotče prehľadávajú vlasové folikuly (vlasové cibuľky) a mazové žľazy, aby sa mohli živiť lipidmi a kožným mazom.
Toto sú miesta, na ktrorých Demodex započne svoju inváziu: nakladie vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy a tie sa v priebehu mesiaca stanú plne vyvinutými roztočmi, pripravenými sa množiť.
Ako môže dôjsť k zamoreniu Demodexom? Dajte si pozor na kozmetické salóny!
K zamoreniu môže dôjsť po priamom kontakte s nosičom, po tom ako sa dotkneme vecí, ktorých sa dotýkal nosič a to zahŕňa zdieľanie osobných vecí, oblečenia, hrebeňov a dokonca aj kozmetiky (napríklad vzorky/testery riasenky). Zvýšené riziko infekcie vzniká najmä pri využívaní kozmetických a kaderníckych služieb. Niekedy môžu byť dokonca aj tie zdanlivo hygienické a najlepšie hodnotené salóny krásy, inkubátorom drobných parazitov. Častokrát sú to práve nástroje používané na aplikáciu umelých mihalníc, ako sú naprílad rôzne druhy pinziet či už len samotné syntetické riasy môžu byť pokryté vajíčkami roztočov. Je dobré si tiež uvedomiť, že nakoľko umelé riasy nemôžu byť vystavované vode, častokrát sa stane, že nie sú dostatočne čisté. V dôsledku toho zotrvávajú umelé mihalničky špinavé, tým pádom sa na nich rýchlo zbierajú rôzne typy baktérií a toxínov. Preto je riziko prenosu Demodexu z našich rúk na mihalnice veľmi vysoké. Je celkom jasné, že medzi predĺženými a zahustenými mihalnicami, ktoré nie sú ani čistené či pravidelne vlhčené, si tu roztoče nájdu dokonalé prostedie na život a množenie.
Roztoče – Aké sú zdravotné riziká?
Bohužiaľ, roztoče sa v ľudskom organizme cítia ako doma. Okrem toho, patria do skupiny parazitov, ktorých prítomnosť je ťažké si všimnúť. Na zistenie roztočov v mihalniciach existujú špeciálne oftalmologické testy. Čo je ešte horšie, prítomnosť roztočov zostáva v našom organizme neznámou až dovtedy, pokiaľ ich zamorenie nedosiahne svoj vrchol a kým naše podozrenie nezačnú vyvolávať niektoré z príznakov.
Tieto parazity sú zodpovedné za vznik stavu nazývaného demodikóza. Je to celkom bežný stav, pretože veľa dospelých ľudí je nosičom Demodexu. Demodikóza je však kvôli svojim menším príznakom zamieňaná s kožnými a očnými chorobami, ako aj s alergickými reakciami.
Roztoče, ktoré zamorili pokožku hlavy môžu byť príčinou nekontrolovateľného vypadávania vlasov a plešatosti (alopecia areata). Pokiaľ ide o roztoče vyskytujúce sa v kútikoch očí, ich nežiadúca prítomnosť by mohla viesť k rozvoju stavu známeho ako ružové oko (konjuktivitída).
Aké sú príznaky demodikózy?
Najbežnejšími príznakmi demodikózy sú:
- sčervenanie kože, očí alebo očných viečok
- odlupovanie kože
- ekzém a škvrny
- svrbenie a pichanie
Treba tiež spomenúť, že roztoče môžu byť častou príčinou čiernych bodiek a akné. Zdá sa, že má Demodex tendenciu objavovať sa na aknóznej a mastnej pleti, pretože tento typ pleti produkuje príliš veľa mazu. Parazity v zásade sprevádzajú bežné akné, zápal kútikov úst, seboreu (seboroická dermatitída) a ďalšie podobné stavy. Ťažkosti sú častokrát spôsobené prítomnosťou roztočov.
Keď parazit žije v koži v oblasti očí, častokrát to vedie k zápalu okrajov očných viečok (blefaritída), syndrómu suchého oka a rôznym typom alergických reakcií. V takomto prípade si môžete všimnúť nasledujúcich príznakov:
- silné svrbenie a pichanie
- začervenané a opuchnuté očné viečka
- rozšírenie krvných ciev
- oslabenie vlasových cibuliek a strata mihalníc
- suché oči, ktoré častokrát vedú k pocitu piesku či cudzieho telesa v oku
- kutikuly na okrajoch viečok
- rôzne druhy ložísk obklopujúcich korienky rias
- farebné zmeny mihalníc
- krehkosť mihalníc
- bakteriálna superinfekcia a časté očné infekcie
Ako odhaliť roztoče a demodikózu? – Testy
Najlepším spôsobom, ako zistiť prítomnosť roztočov v mihalniciach je návšteva odborníka, ktorý vám vykoná podrobné laboratórne testy. Za týmto účelom vám špecialista odoberie vzorku zoškrabaním časti lézie (napr. malé kutikuly obajvujúce sa na viečkach). Do laboratória si so sebou môžete ako vzorku priniesť aj niekoľko vašich mihalníc či chĺpkov z obočia. Vzorka sa odošle do mikrobiologického laboratória. Na vykonanie takýchto testov samozrejme nepotrebujete mať odporúčanie.
Dôležité však je, aby ste si v deň, kedy máte naplánovaný kožný test, nenanášali na tvár žiadny krém, prášok či make-up a na mihalnice si nenanášajte maskaru. V ten deň nesmiete použiť ani len čistiacu kozmetiku. V opačnom prípade môžu byť výsledky testu nespoľahlivé.
Ako liečiť demodikózu?
Je vôbec možné, kompletne odstrániť roztoče z ľudského tela?
Našťastie to možné je, ale je to naozaj ťažké.
Zbavovanie sa parazitov trvá veľmi dlho a častokrát sa môže objaviť opätovné zamorenie, nakoľko sa parazity prenášajú veľmi ľahkým a nekontrolovateľným spôsobom. Liečba demodikózy môže trvať až niekoľko desiatok týždňov. Keď vezmeme do úvahy všetky faktory potrebné na to, aby ste sa vyhli roztočom v miahlniciach, určite stojí za to prehodnotiť procedúry, akou je napríklad predlžovanie mihalníc, alebo byť pri tom aspoň veľmi opatrní. Snažte sa tiež kupovať iba také výrobky na líčenie očí, ktoré sú pôvodne balené do celofánu. Vyhnite sa obalom, ktoré sa dajú v drogérii ľahko otvoriť a tiež sa vyhýbajte používaniu testerov či kozmetiky, ktoré mohli byť už predtým použité cudzími ľuďmi.
Pridaj komentár