Čo nám škodí a čo pomáha? Maskara a jej zložky

Maskara je kozmetický výrobok, ktorý používa väčšina žien po celom svete. Niektoré z nich siahajú po tejto dekoratívnej kozmetike v snahe o vytvorenie objemu rias, iné kvôli ich predĺženiu či peknému vytočeniu. Nakoľko naše oči prichádzajú do tesného kontaktu s maskarou, pri zlom výbere riasenky či jej nesprávnom používaní si môžeme privodiť poškodenie zraku. Toto riziko sa týka najmä žien, so sklonom neodličovať sa pred spaním alebo pri nedostatočnom a nepresnom odlíčení make-upu. Z toho dôvodu je výber tej správnej riasenky rozhodujúci, musí byť vybraná s rozumom a pri výskyte akýchkoľvek nežiadúcich účinkov sa musí okamžite prestať používať. Aké vyživujúce a toxické prísady môže klasická maskara obsahovať? Aká je alternatíva k riasenke?

Maskara – najbežnejšie prísady

Vo väčšine prípadov obsahuje maskara vosky rastlinného pôvodu, akými sú karnaubský alebo včelí vosk. Tieto prísady zvyšujú odolnosť riasenky, teda spôsob akým drží na našich mihalniciach. Použitie voskov v maskarách tiež prispieva k zväčšeniu objemu mihalníc. Okrem toho, je zloženie klasickej riasenky oboahtené o nerafinované oleje, akým je slnečnicový olej alebo ricínový olej, ktoré riasy jednak vyživujú a súčasne stimulujú ich rast. Zoznam prísad riasenky obsahuje aj silikóny, nakoľko značne uľahčujú aplikáciu kozmetického produktu. Na druhej strane, produkty obsahujúce silikóny si vyžadujú precíznejšie odstránenie pri odstraňovaní make-upu. Pretože sú komedogénne, upchávajú póry pokožky, čo môže viesť k tvorbe akné. Pokiaľ ide o polyméry, tie riasy predlžujú, a to tým, že zvyšujú ich pružnosť a akolo každej jednej riasy zanechávajú tenký film.

Maskara – potenciálne toxické prísady

Niektoré ženy sa sťažujú, že im neustále slzia oči alebo ich svrbia, čo je vo väčšine prípadov zapríčinené práve maskarou – tá je buď po dátume spotreby alebo za to môže jej nesprávne nanesenie, no niekedy aj samotné zloženie môže vyvolať tento typ nepriaznivej reakcie očí. V prvých dvoch prípadoch môžu tieto infekcie spôsobovať baktérie, ktoré sa množia v maskare počas jej používania. Ďalším dôvodom slziacich a svrbivých očí môže byť pochybné zloženie maskary. Tu je zoznam toxických zložiek, ktorým by ste sa mali vyhnúť:

– Parabény

Napriek tomu, že sú účinnými konzervačnými látkami, môžu uškodiť. Hlavným cieľom používania parabénov v kozmetike je zabránenie hromadenia baktérií, najmä v maskarových produktoch. Maskara totiž vytvára veľmi vhodné prostredie pre vývoj mikróbov a parabény preto zohrávajú dôležitú úlohu v zložení tohto produktu. Zároveň si však treba uvedomiť, že príliš vysoká koncentrácia parabénov môže narušiť funkciu hormónov, čo vedie k rozvoju rakoviny.

– Práškový hliník

Úlohou tejto látky je dodať výrobkom, ktoré ho obsahujú, určitú farbu. Aplikácia kozmetiky, ktorá svoje zloženie zakladá na práškovom hliníku, môže viesť k poškodeniu nervového systému. Po prvé, hliník upcháva póry pokožky, následne ňou preniká a začína dráždiť imunitný systém. Pridáva sa nielen do maskarových produktov, ale aj do dezodorantov.

– Retinylacetát

Táto zložka je derivátom vitamínu A, ktorý má deštruktívny vplyv na bunky a môže podporovať ich mutácie. Z toho dôvodu lekári neodporúčajú používať kozmetiku s obsahom retinylacetátu, a to najmä u tehotných žien.

– Propylénglykol

Ide o rozpúšťadlo tvoriace základ pre ďalšie látky, používané na vytvorenie konkrétneho kozmetického produktu. Častokrát spôsobuje alergické reakcie, ako je napríklad svrbenie v oblasti očí. Propylénglykol je prítomný v mnohých kozmetických a sanitárnych výrobkoch, ako sú zubné pasty, ústne vody a samozrejme v maskarách.

Maskara – vyživujúce prísady

Mnohé ženy nemôžu ani len opustiť dom bez toho, že by si nenaniesli aspoň vrstu riasenky. Riasy zbavené objemu však skutočne spôsobujú, že tvár vyzerá akosi unavene – chýba jej vylepšenie. Kvalitná maskara riasam nielenže dodáva intenzívnu farbu, ale ich aj pekne vytočí a zväčší ich objem. Existujú tiež maskarové produkty, ktoré jednak riasy skrášľujú ale ich aj vyživujú, teda zlepšujú ako ich vzhľad tak aj ich celkový stav a vykazujú podobné účinky ako kondicionéry/séra na riasy. Takéto maskary obsahujú okrem iného:

– Arganový olej

Arganový olej sa získava z orechov Argania Spinosa, ktoré sa často pridávajú do kozmetiky pre vlasy a mihalnice. Pravidelné nanášanie riasenky s obsahom arganového oleja posilňuje cibuľky rias, čím bojuje s problémom vypadávania mihalníc. Vďaka tomu sa presvedčenie, že nosenie riasenky prispieva k nadmernému rednutiu rias, stáva nepravdivým. Arganový olej navyše obsahuje vitamín E, ktorý je cenený pre svoje antioxidačné a regeneračné vlastnosti. Vitamín E riasy tiež hydratuje a vyživuje a chráni ich pred ničivými vplyvmi vonkajších agresorov. Aplikácia riasenky s obsahom arganového oleja je vhodná najmä na spevnenie slabých, tenkých a riedkych rias.

– Kaméliový olej

Olej z kamélie sa lisuje zo semien Čínskeho zeleného čaju, ktorý sa používa na výrobu kozmetiky pre starostlivosť o nechty, vlasy a pokožku. V prípade, že sa pridá do maskary zohráva úlohu hlavnej regeneračnej zložky. Obsahuje kyselinu olejovú, ako aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré posilňujú riasy zvnútra a teda ich aj vyživujú. Vďaka nemu, všetky tenké a vypadávajúce riasy obnovia svoju vitalitu a zväčšia svoj objem. Kaméliový olej obsahuje okrem mastných kyselín aj minerálne látky, ako je vápnik, draslík a fofor a tiež aj vitamín E. Každá jedna zo zložiek má zásadný vplyv na mihalnice.

– Hodváb na riasy

Hodváb je vďaka svojim hydratačným vlastnostiam často používanou prísadou v kondicionéroch a maskách na vlasy. Bielkoviny, ktoré hodváb obsahuje, najmä sericín a fibroín, sa svojou chemickou štruktúrou podobajú bielkovinám, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našej pokožke a vo vlasoch. Hodváb pridaný do produktov vyživujúcich riasy je ešte stále raritou, avšak jeho kvalita sa neustále zvyšuje. Ako funguje? Po prvé, riasam dodáva proteíny, ktoré prirodzene obsahujú, čo sa odráža v posilnení mihalníc, ktoré v dôsledku toho zhustnú a prestanú vypadávať. Sericín vykazuje silné vodu zadržiavajúce vlastnosti, vďaka čomu dodáva riasam ten správny stupeň hydratácie. Fibroín zas vytvára tenký film na každej jednej riase, ktorý ich v konečnom dôsledku chráni pred škodlivým pôsobením vonkajších agresorov.

Maskara – nejaké alternatívy?

Ženy, ktorých telo nepriaznivo reaguje na väčšinu riaseniek z drogérie, môžu skúsiť použiť podomácky vyrobenú riasenku. Na prípravu takejto kozmetiky, budete potrebovať:

  • žĺtok
  • tablety aktívneho uhlia
  • levanduľvý olej

Tablety s aktívnym uhlím rozdrvte na prášok. Následne ho zmiešajte spolu s vaječným žĺtkom a kvapkou levanduľového oleja. Zmes nalejte do čistej tuby od maskary. Nakoľko takáto domáca rmaskara môže peniť, pomôžte si so špáradlom.

Vašu podomácky vyrobenú riasenku môžete používať po dobu 3-4 týždňov. Dátum expirácie v tomto prípade určuje použitý vaječný žĺtok.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *